قهوه

مزایا و خواص درمانی قهوه ترک

خواص نوشیدن قهوه

یکی از شیوه ها و روش های مرسوم برای سرو قهوه، قهوه ترک است که در آن دانه های قهوه برشته شده و سپس کاملا پودر می شود. سپس پودر به دست آمده در قهوه جوش به نام جذوه جوشانده و سپس در فنجان سرو می شود. این شیوه سرو قهوه در کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا، منطقه قفقاز و منطقه بالکان دیده شده و طرفداران بسیار زیادی دارد.

یکی از نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که مصرف قهوه ترک خواص بسیار زیادی دارد که در این مطلب قصد داریم تا با خواص درمانی این شیوه سرو قهوه آشنا شده و در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به خواص درمانی قهوه ترک بیاندازیم.

کاهش خطر ابتلا به سرطان روده

یکی از مهم ترین خواص درمانی مصرف قهوه ترک کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ است. مصرف دو فنجان قهوه ترک می تواند درصد ابتلا به این بیماری را به طرز چشمگیری کاهش دهد. به همین دلیل افرادی که از لحاظ ژنتیکی و یا شرایط زندگی مستعد برای دچار شدن به این بیماری هستند، لازم است تا مصرف قهوه ترک را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

خواص قهوه

درمان سنگ کیسه صفرا

یکی دیگر از خواص و ویژگی های بسیار مهم مصرف قهوه ترک، کاهش درصد ابتلا، پیشگیری و درمان سنگ کیسه صفرا است. بر اساس بررسی های صورت گرفته مصرف روزانه قهوه ترک می تواند شانس ابتلا به سنگ کیسه صفرا را تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

افزایش انرژی و تحریک سیستم عصبی

در حال حاضر سبک زندگی اکثر افراد به نحوی شده است که در طول روز ممکن است ساعت های طولانی را مجبور باشند که بیدار بمانند و همین موضوع می تواند باعث از دست رفتن چشمگیر انرژی و همچنین مشکلات مختلفی در متابولیسم بدن شود.

یکی از نکات مهمی که باید بدانید این است که اگر شما پس از مدتی کم خوابی بخواهید تا دوباره به ریتم و روند اصلی زندگی برگردید، ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شوید، چرا که بدن دوست دارد همچنان استراحت کرده و این مسیر را ادامه دهد.

مصرف قهوه ترک در چنین شرایطی به شما کمک می کند تا در وهله اول سیستم عصبی بدن شما تحریک شده و سپس کمبود انرژی تامین شود. در چنین شرایطی مصرف قهوه به شما کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن بتوانید این مشکل را برطرف کنید.

خواص نوشیدن قهوه

کاهش پوسیدگی دندان

اگر با مشکل پوسیدگی دندان مواجه هستید و یا دندان های شما به نحوی است که پتانسیل پوسیدگی را دارد به شما پیشنهاد می دهیم تا مصرف قهوه را در برنامه خود قرار دهید، چرا که بر اساس نتایج بدست آمده مصرف قهوه ترک باعث می شود تا افراد کمتر دچار پوسیدگی دندان شوند.

کم کردن وزن

بی شک دهه های اخیر را باید دهه رشد چاقی در بین انسان ها نامید. چرا که تغییر سبک زندگی، پشت میز نشینی، کم شدن فعالیت و… در کنار هم سبب شده تا چاقی تبدیل به یک معضل در بین جامعه شود.

امروزه روش های گوناگونی برای درمان چاقی وجود دارد، اما یکی از بهترین روش ها مصرف قهوه ترک است. بر اساس بررسی های صورت گرفته قهوه ترک می تواند متابولیسم بدن شما را بالا برده و همین موضوع باعث می شود تا با افزایش سوخت و ساز بدن و همچنین چربی سوزی، وزن شما به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.

درمان افسردگی

افرادی که با مشکل افسردگی مواجه هستند، می توانند با مصرف قهوه در طول روز به حل مشکل خود کمک کنند. در واقع همان طور که اشاره کردیم مصرف قهوه ترک باعث می شود تا سیستم عصبی شما تحریک شده و همین موضوع باعث بهبود وضعیت خلق و خو و درمان افسردگی شما شود.

خواص خوردن قهوه

فشار خون بالا

مصرف کنترل شده قهوه ترک می تواند به بهبود وضعیت فشار خون شما کمک کند. در واقع افرادی که با مشکل فشار خون بالا مواجه هستند، با مصرف قهوه ترک می تواند به بهترین شکل ممکن این مشکل را درمان کرده و فشار خون بدن خود را کنترل کنند. البته باید به این نکته اشاره کرد که مصرف قهوه ترک باید کنترل شده باشد.

کاهش درد

افراد زمانی که با مشکل درد مواجه می شوند، به سراغ قرص های مختلفی می روند که به عنوان مسکن بتوانند مشکلات خود را برطرف کرده و به کاهش درد کمک کنند، اما یکی از مهم ترین نکاتی که باید بدانید این است که مصرف بیش از اندازه این دسته از قرص ها می تواند عوارض جانبی بسیار زیادی داشته باشد.

به همین دلیل بهتر است تا به جای مصرف قرص های مسکن نظیر ژلوفن به سراغ روش های طبیعی بروید. یکی از این روش ها مصرف قهوه ترک است.

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که مصرف روزانه قهوه ترک می تواند تا 40 درصد باعث کاهش درد شود. این در حالی است که میزان کاهش درد داروهایی نظیر ناپروکسن و آسپرین بین ۲۵ تا ۳۰ درصد است. به همین دلیل مصرف قهوه به عنوان یک روش طبیعی می تواند به بهترین شکل ممکن درد شما را کاهش دهد و باعث بهبود آن شود.

عوارض جانبی مصرف قهوه

یکی از نکات بسیار مهمی که باید بدانید این است که مثل هر ماده غذایی دیگری مصرف بیش از اندازه قهوه نیز می تواند مشکلات مختلفی را برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم تا قهوه ترک را در حد اعتدال مصرف کنید.

یکی از عوارض جانبی مصرف بیش از اندازه قهوه ترک ایجاد مشکلات معده و گوارش است. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که مصرف بیش از اندازه قهوه ترک باعث افزایش تولید اسید در بدن شده و احتمال بازگشت اسید به مری یا همان رفلکس معده را افزایش می دهد.

به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم تا از دکتر خود در رابطه با میزان مصرف روزانه قهوه ترک سوال پرسیده و به حد مورد نیاز در طول روز قهوه ترک مصرف کنید. بی توجهی به نکات گفته شده می تواند در دراز مدت شما با مشکلات مختلفی مواجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.